вівторок, 25 лютого 2020 р.

Леся Українка

Результат пошуку зображень за запитом леся українка

25 лютого — день народження Лесі Українки, Лариси Петрівни Косач-Квітки (1871-1913).          

  Вона прожила лишень 42 роки, однак встигла стати культовою письменницею. Жодну жінку в українській літературі не шанують так, як її.

5 фактів з життя Лесі Українки, які ви могли не знати

Жодну жінку в українській літературі не шанують так, як її.

Псевдонім

Лариса Петрівна Косач увійшла до літератури під своїм дитячим псевдонімом Леся Українка. Саме так підписані перші публікації її ранніх віршів "Конвалія" та "Сафо" у галицькому часописі "Зоря" 1884 року. Лесею називали 13-річну Ларису в родинному колі. А "Українка" для галичан означало дівчину з "Великої України". На додачу, псевдонімом "Українець" підписувався улюблений дядько малої Лесі Михайло Драгоманов.

Знала сім мов

Леся Українка мала неабиякі здібності до вивчення мов. Отримала домашню освіту, що вберегло її від мішанини домашньої української та гімназійної російської. Однак обидві ці мови опанувала вільно. Так само й польську.

Ще в дитинстві вивчила латину й старогрецьку. Вільно читала, писала та розмовляла німецькою, французькою, англійською й італійською мовами (за свідченням Лариси Старицької-Черняхівської, могла цими мовами писати не тільки прозу, але й вірші). Навідуючи Михайла Драгоманова в Софії, трохи вивчила болгарську. Під час останньої зими в Єгипті придбала підручник з іспанської і почала студіювати й цю мову.

неділя, 23 лютого 2020 р.

Тести Всесвітня історія 8 клас

Розділ 3. ДЕРЖАВИ ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ в ХVІ–ХVІІ ст. (Франція, Англія, Нідерланди, Тридцятилітня війна)

Список запитань  тесту

Запитання 1 

Революція в Нідерландах відбувалася

Варіанти відповідей
  • 1566-1608
  • 1565-1609
  • 1566-1609
  • 1655-1709

  Запитання 2

З перелічених історичних подій початку ХVІІ ст. виберіть ті, які є причинами Тридцятилітньої війни (3 правильні відповіді)

Варіанти відповідей

  • початок правління династії Романових у Росії
  • створення Католицької ліги
  • загострення протиріч між Габсбургами і Францією
  • убивство короля Франції Генріха ІV
  • прагнення Анлгії зберегти північні морські шляхи
  • об'єднання протестантських князів Німеччини в Євангелістську унію
  • завершення Нідерландської революції
  • прагнення Голландії, Данії, Швеції захопити торгові шляхи на Балтійському морі

Тридцятилітня війна


Тридцятилітня війна

Тридцятилітня війна та Вестфальський мир
У Тридцятилітній війні боролися два табори: католики-Габсбурги та протестанти. У 1608 році Франція та німецькі протестантські князі уклали Євангелістську унію. У 1609 році Німеччина та Іспанія (католики) утворили військовий союз - Католицьку лігу.
Приводом до війни стало гоніння Габсбургів у Празі на протестантів та усіх прибічників незалежності.
Тридцятилітня війна мала 4 етапи:
  • Чеський,
  • Датський,
  • Шведський,
  • Франко-шведський.

вівторок, 18 лютого 2020 р.

Протистояння на Майдані


Переломна ніч Євромайдану: трагедія, що змінила українців

18 лютого 2014 року в Україні трапилася подія, яка перевернула хід історії. Тоді розпочалися трагічні розстріли на Майдані за наказом тодішнього керівництва країни.. Останній кривавий наказ Януковича…
Тримісячне протистояння демократії та волі проти тиранії та самодурства завершилося драматичними розстрілами людей з дерев'яними щитами. Тоді загинуло більше сотні протестувальників, ще кілька тисяч було травмовано. Українці та світ на три дні застигли перед екранами телевізорів, не вірячи власним очам.

Просто на вулицях столиці лежали тіла, центральні вулиці перетворилися у згарища, повсюди крики і розпач. Так закінчилося панування Віктора Януковича.

Вранці 18 лютого близько 6 тисяч майданівців рушили по вулиці Інститутській до будівлі Верховної Ради. Йшли вимагати від нардепів проголосувати за повернення Конституції 2004-го року, яка обмежує повноваження Президента.
 

У нас мирний, але до зубів озброєний протест,
— прокоментував тоді ходу депутат-свободівець Ігор Швайка.

пʼятниця, 14 лютого 2020 р.

Пам"ятка "Як скласти історичний портрет?"

Організація роботи учнів по вивченню історичної особистості

Вивчення особистості здійснюється у певній послідовності .

1. Запам’ятовування прізвища, імені.

2. Ознайомлення з етапами та змістом діяльності особистості.

3. Засвоєння її ідей, поглядів, переконань, ідеалів.

4. З’ясування питання, інтереси якої соціальної групи захищала ця особистість.

5. Вивчення оцінок особистості її сучасниками та нинішніми дослідниками.

У запропонованому варіанті доречно використовувати пам’ятки складання історичного або політичного портрета, або характеристики історичного діяча.

ПЛАН СКЛАДАННЯ ПОЛІТИЧНОГО ПОРТРЕТА


1. Ідеологічні симпатії (консерватор, ліберал, соціал-демократ тощо).

2. Власні оригінальні політичні погляди (завдання, засоби реалізації)
3. Шлях становлення політичного діяча (основні етапи).

4. Основні напрямки діяльності політичного діяча.

5. Результати діяльності політичного діяча з погляду сучасників та істориків.

 Пам’ятка  "Як скласти історичний портрет?"

1. Як відбувалося становлення особистості історичного діяча?
1.1. Де і коли він народився?
1.2.Де і в яких умовах жив?
1.3.Як формувалися його погляди?
2. Особисті якості й риси характеру.
2.1.Як особисті якості діяча впливали на його діяльність?
2.2.Які з його особистих якостей вам подобаються, а які ні?
3. Діяльність історичного діяча.
3.1.Охарактеризуйте основні справи його життя.
3.2.Які успіхи і невдачі були у його справах?
3.3.Які верстви населення підтримували його діяльність, а які-ні ,та чому?
3.4.Які були наслідки його діяльності:
a. для сучасників;
b. для нащадків?
4. Яке ваше особисте ставлення до історичного діяча?

четвер, 13 лютого 2020 р.

Гетьманат П. Скоропадського


ЗУНР


Гетьманат П. Скоропадського

Результат пошуку зображень за запитом гетьманат скоропадського

Українська Держава гетьмана Павла Скоропадського

29 квітня 1918 р., у день, коли припинила діяльність Центральна Рада, у Києві зібрався з'їзд хліборобів-землевласників . Його делегати одноголосно обрали гетьманом України Павла Скоропадського — авторитетного генерала, нащадка старовинного козацького роду. Того самого дня прихильники гетьмана майже без кровопролиття оволоділи всіма державними установами.
Очоливши Українську державу, генерал П, Скоропадський поставив завдання відновити у країні порядок, зміцнити її міжнародні позиції, подолати хаос в економіці. Для цього йому були надані широкі повноваження — право видавати закони, призначати уряд, керувати зовнішньою політикою та військовими справами, бути верховним суддею.
До скликання Українського Сейму в країні мали діяти "Закони про тимчасовий державний устрій України". В них було визначено головні напрями діяльності Гетьманату в політичній сфері, організації державного управління, надано Гарантії громадських прав населення, оголошено про встановлення Української Держави замість УНР. Нова держава ґрунтувалася як на республіканських, так і на монархічних засадах, її устрій, більшість пізніше прийнятих законів багато в чому нагадували дореволюційну систему.

ЗУНР




ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКА НАРОДНА РЕСПУБЛІКА (ЗУНР)


Результат пошуку зображень за запитом ЗУНР
ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКА НАРОДНА РЕСПУБЛІКА (ЗУНР) – укр. д-ва, утворена в листоп. 1918 на західноукр. землях, що перебували в складі Австро-Угорщини. В жовт. 1918 поразка австро-нім. блоку в Першій світовій війні та нац.-визвол. рух поневолених народів викликали розпад монархії Габсбургів на кілька незалежних д-в. За цих обставин рішучих заходів щодо відродження нац. державності почало вживати й укр. нас. Східної Галичини. Наприкінці верес. 1918 у Львові сформовано Укр. ген. військ. комісаріат (УГВК), який розпочав підготовку збройного виступу. В жовт. головою УГВК було призначено сотника Легіону Українських січових стрільців Д.Вітовського. 18–19 жовт. 1918 у Львові на конституанті (зібранні) укр. депутатів австрійс. парламенту, послів (депутатів) галицького і буковинського крайових сеймів, представників нац. політ. партій Галичини й Буковини, духовенства і студентства утворено Укр. нац. раду (УНРада; див. Українська національна рада ЗУНР), яка стала політ. представницьким органом укр. нас. Австро-Угорщини. 19 жовт., згідно з правом народів на самовизначення, УНРада проголосила Укр. д-ву на всій укр. етнічній тер. Галичини, Буковини й Закарпатської України, обрала президентом Ради Є.Петрушевича та вирішила виробити демократ. конституцію.

Молодіжні та дитячі громадські організації.



Дитячі громадські організації — об'єднання громадян віком від 6 до 18 років, метою яких є здійснення діяльності, спрямованої на реалізацію та захист своїх прав і свобод, творчих здібностей, задоволення власних інтересів, які не суперечать законодавству, та соціальне становлення як повноправних членів суспільства.

Дитяча громадська організація є різновидом громадських організацій або громадських об'єднань, що діють згідно із Законом України «Про громадські організації» та Законом України «Про молодіжні та дитячі громадські організації» від 1 грудня 1998 року (із змінами та доповненнями).

МОЛОДІЖНІ ГРОМАДСЬКІ ОРГАНІЗАЦІЇ

Молодіжний рух — похідна політичної та соціальної активності молоді, яку вона проявляє і реалізує значною мірою через організовані громадські, суспільно-політичні та інші структури. І тому молодіжний рух, його розвиток мають підтримуватись і стимулюватися насамперед державою.

Особливо активно розвивається молодіжний рух в Україні у період так званих "процесів перебудови" — кінець 80-х — початок 90-х років. Саме появою численних молодіжних організацій обумовлене зростання політичної активності молоді у цей період, хоча така активність була і є різноплановою, орієнтованою на великий спектр політичних, ідеологічних інтересів та уподобань.
Нині мають місце як політична поляризація молоді, так і відсутність у значної кількості юнаків та дівчат політичних орієнтацій взагалі. Порівняно із минулими роками спостерігається певне зростання їх громадської та політичної активності.

Молодіжні громадські організації — об'єднання громадян віком від 14 до 35 років, метою яких є здійснення діяльності, спрямованої на задоволення та захист своїх законних соціальних, економічних, творчих, духовних та інших спільних інтересів.





До ЗНО

https://znohistory.ed-era.com/
https://zno.osvita.ua/ukraine-history/

Країна. Історія Українських Земель Козаки


Шлюб і сім'я

Результат пошуку зображень за запитом сім'я презентація 9 класТема : Шлюб і сім’я дивитись тут

Щаслива сім'я


Правова гра 9 клас


Тема: «Смертна кара має бути скасована»

Результат пошуку зображень за запитом феміда зображення
Команда ствердження – «Залізна діва(3 гравці)
Команда заперечення – «Смертники»(3 гравці)
С – 1: Доброго дня! Я – перший гравець команди «Залізна діва». Наша команда стверджує, що смертна кара має бути скасована.
Критерій: людське життя як найвища цінність.
Дефініції:
Смертна кара – позбавлення людини життя в якості покарання.
Має бути – повинно щось відбутися, настати.
Скасувати – припиняти існування, позбуватися, усувати, припиняти діяльність.
Дефініції взяті з Великого тлумачного словника сучасної української мови, 2001 р. видавництва.

тематична контрольна робота 9 клас


                                                    I – варіант
I – рівень
1. Укажіть рік, коли відбулося повстання декабристів на українських землях.
А  1812р.;
Б  1816р.;
В  1825р.;
Г  1830р.
2. Укажіть прізвище одного із засновників «Руської трійці».
А  І. Вагилевич;
Б  П. Пестель;
В  В. Капніст;
Г  І. Могильницький.
3. Визначте за описом, про яку історичну особу йдеться.
Видатний український письменник, активний учасник формування народного ополчення під час російсько-французької війни 1812р., член масонської ложі «Любов до істини», автор поетичного твору, який започаткував національне відродження в Наддніпрянській Україні.
Йдеться про _______________________________________

Тематична контрольна робота з історії України 8 клас

                                                  I – варіант
I рівень
1. Позначте, скільки нараховував козацький реєстр згідно зі Зборівським договором:
Богдан Хмельницький – Гетьман українського народу | Офіційний сайт ...А 20 тис. осіб;
Б  40 тис. осіб;
В  60 тис. осіб;
Г  100 тис. осіб.
2. Позначте, коли відбувся перший молдовський похід:
А  1649 р.;
Б   1650 р.;
В   1651 р.;
Г   1652 р.
3. Позначте правильне твердження:
А  за Білоцерківським договором територія гетьманського врядування обмежувалася Київським воєводством;
Б  Збаразька битва відбулася у 1648 р.;
В  Корсунську битву виграли поляки;
Г   козацька угода з Московією отримала назву «Січневі статті».

Контрольна робота з історії України


                                       I варіант

Результат пошуку зображень за запитом сагайдачнийI – II рівень
1. Козаки І. Сулими зруйнували фортецю Кодак  у:
А  1616р.;
Б  1621р.;
В  1635р.
2. Києво–Могилянський колегіум заснував:
А  П. Могила;
Б   Іов Борецький;
В  І. Потій.
3. «Ординацію Війська Запорізького» було прийнято 1938р. Так чи ні?
4. Про яку історичну постать йдеться?
Очолив козацьке військо у Хотинській війні, з усім Запорозьким Військом записався до Київського братерства.

середа, 5 лютого 2020 р.

Українська революція 1917-1921 років

Українська революція 1917–1921 років розпочалася в умовах революційних потрясінь, які охопили Російську імперію у березні 1917-го. Ключовим її рушієм був український народ і його політична еліта, що еволюціонувала від ідей політичної автономії та федерації до усвідомлення власної державної незалежності.
https://uinp.gov.ua/aktualni-temy/ukrayinska-revolyuciya-1917-1921-rokiv
Революція була явищем загальноукраїнським. У всіх регіонах розвивався національний рух, створювалися та діяли українські органи влади, політичні партії та громадські інституції, відроджувалася культура.

Відеоісторія: Як творилася держава. Українська революція 1917-1921 років

Історія України за 10 хвилин



понеділок, 3 лютого 2020 р.

Національно-визвольна війна українського народу


Обличчя української історії. Богдан Хмельницький


Богдан Хмельницький – видатний державний діяч, полководець і дипломат

П Л А Н
Результат пошуку зображень за запитом "богдан хмельницький біографія"1. Вступ.
2. Молоді літа Богдана Хмельницького.
3. Життя та політична діяльність Богдана Хмельницького.
4. Гетьманування Богдана Хмельницького.
5. Смерть Гетьмана.
6. Література.

Вступ
Багато написано книжок та складено пісень про славного гетьмана українського Богдана Хмельницького. Та про нього можна говорити й говорити, бо до нього Україна не знала на стільки розумного та дипломатичного політичного діяча. Богдан Хмельницький зробив перші кроки до незалежної України. Намагався підтримувати добрі відносини з багатьма варварськими сусідами, з якими до нього дуже небагато людей спробували би вести переговори. Богдан Хмельницький вірно розумів, що досягти розквіту неможливо, терплячі постійні навали загарбників. Та гетьман намагався під час перемир’я налагодити збройні сили тогочасної України, якими були козацькі дружини. Але про це все надалі…
У наші часи багатьом політичним діячам не вистачає мудрості та досвідченості у державних справах. Особою Богдана Хмельницького можна пишатися, бо в роки усепоглинаючого безграмоття він зміг отримати гарну освіту, все завдяки власній роботі над собою. З цього можна зробити висновок, що які б не були часи, та розумні люди завжди ціняться на рівні з золотом.

Гетьман Богдан Хмельницький | Пишемо історію


субота, 1 лютого 2020 р.

Князь Святослав Хоробрий (укр.) Історія України середніх віків.


Княгиня Ольга (укр.) Історія України середніх віків.


Пам'ятка для учнів

Картинки по запросу "історія"" СХЕМА АНАЛІЗУ ІСТОРИЧНИХ 
                              ФАКТІВ, ПОДІЙ, ЯВИЩ
        Історичний факт – першоцеглинка історичних знань. Він непотворний, як неповторні простір і час, де він протікає, оскільки вони перебувають у постійному русі.
         Історична подія – сукупність логічно завершених та обмежених у просторі й часі історичних фактів.
         Історичне явище – комплекс аналогічних історичних фактів або їх ознак, які зберігалися чи зберігаються протягом певного часу та в певному просторі (території).
    Історичний процес – ланцюг взаємопов'язаних у часі й просторі причинно-наслідковими зв'язками історичних подій і явищ:
коли відбувалися чи проходили ці факти, події, явища чи процеси;
де вони проходили;
за яких історичних обставин вони проходили; які події пройшли напередодні;
який розвиток вони отримали надалі;
яка соціальна верства чи верстви були основними учасниками події;
яку роль відіграли тут історичні особи та чиї інтереси вони відображали;
який слід залишили ці факти, події чи процеси в історії регіону, країни чи світу;
випадковим чи закономірним був саме такий перебіг подій та які вони мали наслідки;
які альтернативи розвитку існували за тих історичних умов; а як би повелися Ви за таких умов?

Пам'ятні дати

Січень 2020
2 січня, четвер - День в’язня; День родоводу на Гаїті (відзначається пам'ять предків і близьких, які померли, борючись за свободу); День Берхтольда (Швейцарія, Ліхтенштейн і Ельзас. Відзначається з 14 століття, за однією версією в пам'ять про благословенного Берхтольда з абатства Енгельберг, за іншою теорією, тому що назву пов'язують з дієсловом «берхтен», що означає «ходити, просити про їжу»)
4 січня, субота - День пам'яті полеглих проти колоніальних репресій в Анголі
6 січня, понеділок - День Пате-Лао в Лаосі (в пам'ять про перемогу військово-політичної сили Патет Лао над королівським військом)
9 січня, четвер - Національний день мучеників в Панамі (Martyrs 'Day). Встановлене на згадку про події 1964 року, коли кілька панамських юнаків намагалися підняти панамський прапор в контрольованій США зоні Панамського каналу. Це призвело до збройного конфлікту між військовими США та панамськими цивільними особами
12 січня, неділя - День пам'яті в Туркменістані (День жалоби в честь загиблих 12 січня 1881 року туркмен від рук російських загарбників в битві при фортеці Геок-Тепе, поблизу Ашхабада)

Інтернет-ресурси для всіх, хто цікавиться історією



Історія Стародавнього Китаю (англомовний сайт)
Сім чудес світу
«Познаємо людину через її історію»  (енциклопедії, довідники, історичні  мапи)
Всесвітня історія в особах
Історичні мапи
Історична інформація, мапи, цікаві факти
Історія Давнього Єгипту
Історія Давньої Греції
Історія Давнього Риму
Антична міфологія
Я йду на урок історії (методичні розробки та рекомендації з викладання суспільних дисциплін) 
Матеріали з історії середньовічного міста
Проект «Бібліотека хрестоносця»
Он-лайн енциклопедія «Британіка»
Україномовна версія он-лайн енциклопедія «Вікіпедія»
Книги та підручники з історії України та всесвітньої історії
Інформація з всесвітньої історії (англомовний сайт)

Історія українського козацтва
Музейний простір України