НАВЧАЄМОСЬ ДИСТАНЦІЙНО
28.05
ВСЕСВІТНЯ ІСТОРІЯ
ІСТОРІЯ УКРАЇНИ
ГРОМАДЯНСЬКА ОСВІТА
УРОК ПОВТОРЕННЯ
Повторити вивчені теми
22.05
ГРОМАДЯНСЬКА ОСВІТА
УРОК УЗАГАЛЬНЕННЯ
Д/З: виконати тести за посиланням: https://naurok.com.ua/test/start/8316, зробити скрін останньої сторінки( з оцінюванням) і надіслати на мою електронну адресу або Viber до 25.05
ВСЕСВІТНЯ ІСТОРІЯ
УРОК УЗАГАЛЬНЕННЯ
Д/З: виконати тести за посиланням: https://naurok.com.ua/test/start/34572, зробити скрін останньої сторінки( з оцінюванням) і надіслати на мою електронну адресу або Viber до 25.05
ІСТОРІЯ УКРАЇНИ
УРОК УЗАГАЛЬНЕННЯ
Д/З:виконати тести за посиланням: https://onlinetestpad.com/ru/test/48917-ukraina-v-roki-drugoi-sv%D1%96tovoi-v%D1%96jni та https://naurok.com.ua/test/zahidno-ukra-nski-zemli-20520.html, зробити скрін останньої сторінки( з оцінюванням) і надіслати на мою електронну адресу або Viber до 25.05
21.05
ЗАВДАННЯ З ІСТОРІЇ УКРАЇНИ ТА ГРОМАДЯНСЬКОЇ ОСВІТИ ДИВІТЬСЯ У 6 ТА 11 КЛАСАХ (технічні неполадки у 10 кл.)
ВСЕСВІТНЯ ІСТОРІЯ
ТЕМА: ЗАВЕРШЕННЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ ТА ЇЇ НАСЛІДКИ.
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ
8 травня 1945 року стало офіційною датою повалення "тисячорічного рейху", проголошеного Гітлером. У цей день керівництво Вермахту підписало акт про безумовну капітуляцію Німеччини. Тим самим Друга світова війна, яка розпочалася 1 вересня 1939 року вторгненням Німеччини до Польщі, в Європі завершилася. Вона ще кілька місяців тривала в Азії - до капітуляції Японії 2 вересня 1945 року. Згідно з оцінками істориків, ця війна забрала життя понад 60 мільйонів людей. Вигляд майже всього світу був змінений у найбрутальніший спосіб.
НАСЛІДКИ ВІЙНИ
ЕКОНОМІЧНІ НАСЛІДКИ
Друга світова війна, що закінчилася в 1945 році, забрала життя більше 55 млн осіб, втрати світової економіки склали більше 4 трлн доларів. Було зруйновано більше 10 000 міст та сіл. Сільське господарство і промисловість в Європі були паралізовані нестачею особового складу та обладнання.
Політичні наслідки
Незважаючи на поразку країн Осі, які були оплотом фашизму у світі, посилювалися розбіжності між союзниками (СРСР і країнами Заходу). Почалася Холодна війна — один з наслідків Другої світової війни, в якій соціалістичний табір зазнав поразки. На територіях, де були вигнані нацистські окупанти за допомогою РСЧА, був створений пояс країн-сателітів СРСР, таких як Польща, НДР, Чехословаччина, Угорщина, Болгарія. Ці країни були «санітарним кордоном» проти Заходу. Пізніше всі ці країни увійшли до Організації Варшавського Договору.
У свою чергу, Франція, Велика Британія (втратили міжнародну вагу після Другої світової війни), а також США сформували військовий блок НАТО, до якого пізніше приєднався ряд інших держав. Таким чином, після закінчення Другої світової війни були закладені основи біполярності світу. Світ розділився на два табори — комуністичний (переважно, сателіти СРСР), а також ті держави, що підтримували капіталізм і ліберально-демократичний шлях розвитку (найчастіше сателіти країн НАТО). Відповідно, Радянський Союз і США стали наддержавами. Ці країни не могли вести відкрите військове протистояння, тому здійснювали це у вигляді втручання в локальні конфлікти. Навіть ООН, створене після закінчення Другої світової війни і покликане вирішувати всі конфлікти мирним шляхом, ніяк не могло розрядити міжнародну напруженість.
Нюрнберзький процес
Однією з найважливіших подій кінця 1940-х років став Нюрнберзький процес, де були засуджені найвизначніші нацистські діячі, такі як Герман Герінг, Рудольф Гесс, Йоахім фон Ріббентроп, Вільгельм Кейтель, Ернст Кальтенбруннер, Альфред Розенберг, Ганс Франк, Вільгельм Фрік, Юліус Штрайхер, Вальтер Функ, Яльмар Шахт, Карл Деніц , Еріх Редер, Бальдур фон Ширах, Фріц Заукель, Альфред Йодль, Артур Зейсс-Інкварт, Альберт Шпеєр, Костянтин фон Нейрат, Ганс Фріче та Мартін Борман.
Представники країн-союзників (Великої Британії, США та СРСР) вивчили документи німецьких відомств, опитували свідків злочинів нацистів і, зрештою, 1 жовтня 1946 року Міжнародний трибунал у Нюрнберзі закінчив роботу та виніс вирок підсудним: 11 з них були страчені через повішення (Ріббентроп, Кейтель, Кальтенбруннер, Розенберг, Франк, Фрік, Штрайхер, Заукель, Йодль, Зейсс-Інкварт, Борман (засуджений заочно)); 1 — Герінг — також засуджений до смертної кари, покінчив життя самогубством; 3 — засуджені до довічного ув'язнення (Гесс, Функ, Редер). Деніц, фон Ширах, Шпеєр і Нейрат отримали від 10 до 20 років тюремного ув'язнення, а Шахт, Папен та Фріче, незважаючи на протести з боку радянських суддів, були виправдані.
Щодо Круппа і Лея рішення на основному процесі так і не було прийнято: Крупп через інсульт не міг бути присутнім (хоч і був пізніше засуджений), а Лей наклав на себе руки, намагаючись уникнути відповідальності.
ПРАКТИЧНА РОБОТА: Трагедія ув'язнених у німецьких концтаборах та їх доля
Д/З:опрац. відповідний параграф, перегл. відео та презент., виконати письмово практичну роботу і надіслати мені
Д/З:опрац. відповідний параграф, перегл. відео та презент., виконати письмово практичну роботу і надіслати мені
15.05
ІСТОРІЯ УКРАЇНИ
ТЕМА: ПОЧАТОК РАДЯНСЬКО-НІМЕЦЬКОЇ ВІЙНИ. УКРАЇНА В УМОВАХ ОКУПАЦІЇ
https://naurok.com.ua/prezentaciya-z-istori-ukra-ni-na-temu-pochatok-radyansko-nimecko-viyni-okupaciya-ukra-ni-viyskami-nimechchini-ta-soyuznikiv-chastina-ii-17http://www.myshared.ru/slide/961099/
Визначивши початок операції на 22 червня 1941 року, німці залучили для цього 5,5 млн. солдатів, 47260 гармат і важких мінометів, близько 4,3 тисяч танків і 4950 літаків.
Радянське військо на західних кордонах кількісно переважало німецьку армію, але 22 червня 1941 р. було заскочене зненацька нападом німців. Так почалася німецько-радянська війна, яка тривала до травня 1945 року.
За перші три тижні війни німецькі війська просунулися на територію СРСР місцями від 300 до 600 км. Був завзятий, хоча спорадичний опір Червоної армії. Наприклад, танкова битва в районі Рівне – Дубно – Броди чи оборона Києва допомогли частково стабілізувати ситуацію, завдаючи значних втрат німецькій армії. До 26 серпня 1941 р. німці втратили 94 тис. убитими і 440 тис. пораненими. Людські втрати з радянського боку були значно більшими. Тільки наприкінці 1941 р. до німецького полону потрапило 3,8 млн. солдатів. Відступаюча ЧА та війська НКВД чинили військові злочини проти мирного населення, зокрема, наприкінці червня 1941 р. у в’язницях Західної України було розстріляно близько 20 тисяч політичних в’язнів.
Український напрямок для Гітлера був одним з головних. Уже 18 серпня 1941 р. він припиняє наступ на Москву і переорієнтовує вістря головних ударів на Ленінград і Київ, наголошуючи, що наступ на столицю України – "безпосереднє стратегічне завдання".
На території України групі німецьких армій "Південь", якою командував генерал-фельдмаршал Рунштедт, протистояли радянські війська Київського особливого та Одеського воєнних округів. Після падіння Києва та ліквідації під Уманню двох радянських армій, німці замкнули кільце оточення під Полтавою, продовжуючи наступ на Харків, у Донбасі і Криму. В історію війни увійшла 8-місячна оборона Севастополя, який німецькі війська захопили лише 4 липня 1942 р.
Довготривалими і запеклими були бої за Одесу. Протягом літа-осені 1941 р. захоплена німцями територія України була поділена на такі зони окупації: Буковина і Бессарабія разом з Одесою ("Трансністрія") відійшли до Румунії, "Дистрикт Галичина" приєднувався до утвореного на польській території німцями Генерального губернаторства; на решті українських земель було створено Рейхскомісаріат "Україна" з центром у місті Рівне. Чернігівська, Сумська, Харківська, Луганська області та Крим входили до прифронтової зони, перебуваючи під владою військових. До кінця 1941 р. вся Україна була під німецькою окупацією, влітку 1942 р. нацисти захопили Крим.
Д/З: опрацювати поданий матеріал, перегл. відео і презентацію, скласти короткий конспект
ГРОМАДЯНСЬКА ОСВІТА
ТЕМА: УКРАЇНА - ЧЛЕН ЄВРОПЕЙСЬКОГО ТА СВІТОВОГО СПІВТОВАРИСТВА
https://www.youtube.com/watch?v=bcSFPQCCC5c
https://www.youtube.com/watch?v=_jZfcAV2aUg
Сучасна Україна е однією з найбільших за площею європейських держав. На її території розташований географічний центр Європи.
Особливості географічного положення мали визначальний вплив на геополітичне становище українських земель: вони завжди сполучали й водночас роз’єднували Європу та Азію. Територія України не має природно захищених кордонів із сусідніми державами. Вона є компактною, освоєною людиною, без екстремальних умов для життя. Помірні природно-кліматичні умови, родючі землі, наявність досить багатих мінеральних та інших ресурсів створюють сприятливі можливості для її розвитку. Одночасно із цим Україна має високий рівень транзитності території та вихід до морів, які створюють для неї сприятливі умови для інтеграції у світове господарство.
https://naurok.com.ua/prezentaciya-ukra-na-chlen-evropeyskogo-ta-svitovogo-spivtovaristva-131206.html
Д/З: опрац. пар.3, перегл. відео та презент., письмово "Глобальні проблеми сучасності"(есе, повідомлення або презентація)-на мою електронну пошту
14.05
ІСТОРІЯ УКРАЇНИ
ТЕМА: ЗМІНА КОРДОНІВ УКРАЇНИ. РАДЯНІЗАЦІЯ
https://www.youtube.com/watch?v=smOT9g3F9x8
https://www.5.ua/suspilstvo/richnytsia-pryiednannia-zakhidnoi-ukrainy-do-ursr-velyka-obiednannia-i-represii-129918.html
https://svitppt.com.ua/istoriya-ukraini/pochatok-drugoi-svitovoi-viyni-ta-zmina-kordoniv-ukraini.html
ГРОМАДЯНСЬКА ОСВІТАТЕМА: ЗМІНА КОРДОНІВ УКРАЇНИ. РАДЯНІЗАЦІЯ
https://www.youtube.com/watch?v=smOT9g3F9x8
https://www.5.ua/suspilstvo/richnytsia-pryiednannia-zakhidnoi-ukrainy-do-ursr-velyka-obiednannia-i-represii-129918.html
https://svitppt.com.ua/istoriya-ukraini/pochatok-drugoi-svitovoi-viyni-ta-zmina-kordoniv-ukraini.html
1 вересня 1939 року Німеччина напала на Польщу. Англія та Франція, будучи союзниками Польщі, стали на її захист. Далі події почали розгортатись згідно “пакту Молотова - Ріббентропа”. Польська армія змушена була відступати. Згідно домовленостей Червона армія, під лозунгом “братерської допомоги” повсталим робітникам Польщі і братам українцям, 17 вересня перейшла польський кордон. Українським фронтом командував маршал Семен Тимошенко (1895-1970). В поході брало участь 1 млн. червоноармійців. Поляки, воюючи проти німців, майже не чинили опору червоноармійцям. В складі польської армії воювало майже 200 тисяч українців. Подекуди виникала сутички. Загальні втрати Червоної Армії склали 795 убитими, 10 танків, 35 автомобілів, 5 гармат і 2 літаки. 17 вересня Червона армія захопила Тернопіль а 22 – Львів. В полон було взято 304 тисячі польських солдатів і офіцерів. Українських солдатів відпускали додому а польських в радянські концтабори. На жаль, останній типовий підручник з “Історії України” (автори О.І.Пометун і Н.М.Гупан) з якихось причин упустили той факт, що 15 тисяч польських офіцерів були розстріляні НКВС в Катинському лісі під Смоленськом, під Харковом і Києвом. Червоній армії в Західній Україні було наказано, не чинити кривд, тому спочатку їх прихід був зустрінутий позитивно. Але подальші дії, і зокрема, підписаний 28 вересня 1939 року Договір про дружбу і кордони між Німеччиною і СРСР, насторожили західноукраїнців. Цей договір розділив західноукраїнців, адже Лемківщина, Посяння, Холмщина і Підляшшя відійшли до Німеччини. Та все ж певний час доброзичливе ставлення зберігалось. Цьому сприяла також конфіскація земель у польських поміщиків.
Після включення Західної України до СРСР постало питання про захоплення в Румунії Північної Буковини і Бессарабії. Перш за все В.Молотов, (народний комісар зовнішніх справ СРСР) заявив, що СРСР ніколи не визнавав захоплення Румунією Бессарабії (березень 1940 року). Німеччина, зв’язана подіями на Західному фронті, не підтримала на даному етапі свого союзника, пообіцявши вирішити цю проблему пізніше. Тому, після ультиматуму СРСР, 28 червня 1940 року румунський уряд згодився передати ці території СРСР. В Бессарабію і Північну Буковину ввійшла Червона армія під командуванням Г.Жукова. 2 серпня 1940 року Верховна Рада СРСР прийняла рішення про приєднання Північної Буковини і Південної Бессарабії до УРСР. Від УРСР була забрана Молдавська Автономна РСР (сучасне Придністровя в Молдавії), і 15 серпня 1940 року утворено Молдавську РСР.
Спочатку нова влада здійснювала певні позитивні дії, що підтримувалось західноукраїнським населенням. Перш за все, в Західній Україні було створено шість областей: Волинську, Рівненську, Львівську, Дрогобицьку, Станіславську, Тернопільську. На території Північної Буковини – Чернівецьку а на Півдні Бессарабії- Ізмаїльську.Позитивні ператворення:націоналізація промисловості, що належала полякам і євреям; переселення міської бідноти у будинки колишніх багатіїв; безкоштовне медичне обслуговування; розширення українських шкіл; експропріація землі у поміщиків і передача її бідним селянам; подолання безробіття через звільнення робочих місць від поляків і румунів. Найбільшпозитивним явищем було обєднання всіх українських земель в одній території.
Але згодом радянська влада, зміцнивши свою позицію, розпочала нав’язувати місцевому населенню свою ідеологію, яка дістала назву радянізація.Вона проявилась в наступному: була заборонена діяльність українських і польських політичних партій. (Лише ОУН, перебуваючи у підпіллі, продовжила боротьбу); в 1940 році в Західній Україні були проведені вибори до Рад різних рівнів, які були безальтернативними; відбулась націоналізація промисловості і продовження елементів індустріалізації за радянським зразком; здійснена аграрна реформа з конфіскацією польського поміщицького землеволодіння і передачею земель біднякам, але при цьому розпочалось створення колгоспів. На 1941 рік колгоспами було охоплено 13% сільських господарств; ув’язнення політичної еліти, яка керувала краєм до цього часу; поширення на Західну Українудепортацій( примусове виселення незгодних). На 1940 рік з краю було депортовано 10% населення. Боротьбу проти сталінського тоталітаризму очолила Організація Українських Націоналістів, яка нараховувала біля 20 тисяч чоловік. Жорстку протидію ОУН чинило НКВС. Так, у січні 1941 року у Львові відбувся гучний судовий процес над 59 членами ОУН. Серед них наймолодшою була 15-тирічна дівчина. В результаті 42 особи, в тому числі 11 дівчат, були засуджені до смертної кари, інші отримали тюремне
Підприємства України напередодні війни в основному були мілітаризовані. Зявились нові типи озброєнь, такі як Т-34, який виготовлявся на Харківському заводі ім..Комінтерна. У 1940 році обсяг промислової продукції УРСР перевищив рівень 1913 року в 7,3 рази. Зростала чисельність Червоної Армії. В УРСР знаходилось 50% військових навчальних закладів всього СРСР. Але через масові репресії, на початок 1941 року лише 7% командного складу армії мали вищу освіту. Проводилась оборонно-масова робота серед населення. Цим займався ТСОАВІАХІМ(Товариство сприяння обороні, авіаційному і хімічному будівництву). В цій організації було задіяно біля 2 млн. чоловік.
У зв’язку з нестачею робочої сили на виробництві через збільшення армії, було затверджено звання “Героя Соціалістичної Праці”, медаль “За трудову відзнаку” і т.п. Також розвивались різні новаторські рухи, серед яких можна назвати рух багатоверстатників, рух жінок за оволодіння технікою (перша жінка –тракторист Паша Ангеліна) і т.п.
Особлива увага приділялась зміцненню трудової дисципліни. Її порушники суворо карались. У 1940 році президія Верховної Ради СРСР ухвалила указ “Про перехід на восьмигодинний робочий день, на семиденний робочий тиждень і про заборону самовільного залишення робітниками і службовцями підприємств та установ”. Осіб, що порушували ці правила, заарештовували і відправляли у виправні табори.
Входження західноукраїнських земель до СРСР
22 жовтня 1939 р. — вибори до Народних Зборів Західної України (під контролем радянських військових та політпрацівників), які наприкінці жовтня ухвалили Декларацію про входження Західної України до складу УРСР. Листопадові сесії союзної та української Верховних рад затвердили закони про возз’єднання Західної України з УРСР у складі Союзу Радянських Соціалістичних Республік.
26 червня 1940 р. — уряд СРСР звернувся до уряду Румунії з вимогою повернути Бессарабію та передати Північну Буковину. Під тиском Німеччини, яка запевнила, що ці поступки тимчасові, румунський уряд задовольнив пропозицію СРСР. 30 червня Червона армія зайняла ці території.
2 серпня 1940 р. — рішення Верховної Ради СРСР про прийняття Бессарабії та Північної Буковини до складу СРСР.
Таким чином, майже всі українські етнічні землі були об’єднані з єдиній державі.
Радянізація західноукраїнських областей
Радянізація – це система заходів, спрямованих на встановлення радянської влади, побудову соціалістичного суспільства за економічною та політичною моделлю СРСР у західноукраїнських землях.
Основні заходи радянізацїі:
- поширення радянського законодавства;
- скасування поділу на воєводства, поділ на області та райони і т. ін.;
- направлення зі східних районів великої кількості кадрів (часто російськомовних);
- націоналізація промислових підприємств;
- початок примусової колективізації (весна 1940 р.);
- заборона всіх політичних партій, громадських; дозволено діяльність лише КП(б)У, комсомолу, радянських профспілок;
- розширення мережі навчальних закладів усіх рівнів; заснування бібліотек, клубів тощо;
- українізація освіти, преси;
- уведення безкоштовного навчання, медичного обслуговування;
- суворий контроль партійно-радянського керівництва над усіма сферами життя;
- командно-адміністративні методи впровадження радянської політики;
- нехтування місцевих особливостей та традицій;
- утиски церкви, особливо греко-католицької;
- репресії щодо місцевого населення; депортація у східні райони.
Результатом політики радянізації стало, з одного боку покращення рівня життя найбідніших прошарків населення, розвиток економіки краю, а з іншого — зростання незадоволення репресивними методами влади, підтримка серед населення ідеї створення самостійної Української держави, вступ до загонів оунівців.
Д/З: опрац. поданий матеріал, перегл. відео та презент.
ТЕМА: МІЖНАРОДНІ ВІДНОСИНИ І МІЖНАРОДНЕ ПРАВО
https://www.youtube.com/watch?v=Bi7Em7XWMj8
Міжнаро́дні відно́сини — система транскордонних соціальних взаємодій, суб'єктами яких є держави, міжнародні міжурядові та міжнародні неурядові організації, транснаціональні корпорації та, за особливих умов, приватні особи. Наука про міжнародні відносини є комплексною та міждисциплінарною. У сферу міжнародних відносин входять військово-політичні, економічні, екологічні, гуманітарні та інші проблеми світового співтовариства.
Міжнаро́дне пра́во — це система юридичних принципів і норм договірного і звичаєвого характеру, які виникають унаслідок погодження між державою та іншими суб`єктами міжнародного співтовариства і регулює відносини з метою мирного співіснування
ВСЕСВІТНЯ ІСТОРІЯ
ТЕМА: ПЕРЕБІГ ВІЙНИ У 1941-1943 рр. ОКУПАЦІЙНИЙ РЕЖИМ І РУХ ОПОРУ
Німе́цько-радя́нська війна́ — війна між Німеччиною та Радянським Союзом, що тривала від 22 червня 1941 року до 8 травня 1945 року. Складова Східноєвропейського театру воєнних дій Другої світової війни.На боці Німеччини виступили Італія, Угорщина, Румунія, Хорватія, Болгарія, Словаччина і Фінляндія. Радянський Союз підтримували держави-союзники, насамперед США та Велика Британія.
Бої німецько-радянської війни є одними з наймасштабніших у воєнній історії ХХ століття. Війна мала тотальний характер і супроводжувалася надзвичайною жорстокістю з обох сторін, масштабними руйнуваннями населених пунктів, знищенням великих груп населення, депортаціями тощо. Близько третини усіх загиблих у Другій світовій війні припадає на німецько-радянську війну.
Бої німецько-радянської війни є одними з наймасштабніших у воєнній історії ХХ століття. Війна мала тотальний характер і супроводжувалася надзвичайною жорстокістю з обох сторін, масштабними руйнуваннями населених пунктів, знищенням великих груп населення, депортаціями тощо. Близько третини усіх загиблих у Другій світовій війні припадає на німецько-радянську війну.
Перебіг війни зумовив поразку Німеччини, а з нею усіх країн Осі у Другій світовій війні. Результати війни спричинили посилення СРСР та сприяли створенню в Східній Європі низки залежних від нього комуністичних режимів.
https://www.youtube.com/watch?v=VkACkR8iHrc
https://naurok.com.ua/prezentaciya-druga-svitova-viyna-145579.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=VkACkR8iHrc
Створення антигітлерівської коаліції
Антигітлерівська коаліція – союз держав і народів, що склався під час Другої світової війни проти агресивного блоку Німеччини, Італії, Японії та їхніх союзників. До коаліції входили СРСР, США, Велика Британія, Франція, Китай, Югославія, Польща, Чехословаччина та інші країни, що брали участь у воєнних діях або надавали допомогу союзникам. Наприкінці війни до складу коаліції входило близько 50 держав.
З перших годин нападу фашистської Німеччини на СРСР стало зрозумілим, що розрахунки Гітлера на міжнародну ізоляцію СРСР зазнали краху. В день початку агресії У.Черчілль заявив: "Кожний, хто воює проти Гітлера, – друг Англії, кожен, хто воює на його боці,– ворог Англії". 22 червня 1941 р. у звернені до нації англійській прем’єр заявив, що Великобританія надасть "Росії і російському народу всю допомогу, яку тільки зможе". Про свою підтримку СРСР заявив і президент США. Таким чином, з початком радянсько-німецької війни почала формуватися антигітлерівська коаліція.
12 липня 1941 р. було підписано англо-радянську угоду про спільну боротьбу проти Німеччини. Першою спільною акцією СРСР і Великбританії стала окупація Ірану з метою не допустити зближення його з Німеччиною.
14 серпні 1941 р. після зустрічі Рузвельта та Черчілля з`явився документ під назвою Атлантична хартія, яка підвела під майбутню коаліцію ідеологічне підгрунтя. До цієї Хартії у грудні 1941 р. приєднався і Радянський Союз. Хартія була першим документом, в якому були викладені цілі США і Великобританії у війні і загальні положення післявоенного устрою світу. Атлантична хартія висунула такі завдання: знищення нацистської тиранії, роззброєння агресора, загальне роззброєння світу.
Новий порядок — політичний режим, який Третій Рейх хотів встановити на окупованих територіях. Встановлення Нового порядку почалося задовго до початку Другої світової війни, але було публічно проголошено Адольфом Гітлером у 1941 році.
Окрім всього, Новий порядок передбачав створення пангерманської держави, яка базувалася на націонал-соціалістичній ідеології, що забезпечило б панування арійської раси, масивну територіальну експансію у Східній Європі, а також проведення плану «Ост».
Рух опору (фр. résistance) — організовані зусилля частини населення країни, спрямовані на опір легітимній чи окупаційній владі і підрив громадського порядку та стабільності, зумовлюється дуже рішучими діями (досягнення успіху за допомогою найрадикальніших методів).
Це поняття увійшло в політичну літературу під час Другої світової війни і спочатку вживалося на означення підпільної і повстанської боротьби народів Європи проти окупації Німеччиною та її союзниками. Найбільш відомими в Європі вважаються французькі «макі», італійська «Резистенца», Народно-визвольна армія Югославії[1], польська Армія Крайова, радянський партизанський рух, Українська Повстанська Армія.
ІСТОРІЯ УКРАЇНИ
ТЕМА: УКРАЇНА У МІЖНАРОДНІЙ ПОЛІТИЦІ НАПЕРЕДОДНІ ТА ПОЧАТКУ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ
https://vseosvita.ua/library/ukrainske-pitanna-u-miznarodnij-politici-naperedodni-drugoi-svitovoi-vijni-90568.html
Наприкінці 30-х років обстановка в Європі характеризувалася наявністю двох полюсів:
• на заході — фашистська Німеччина, що очолювала так званий «антикомінтернівський» пакт, до якого входили Німеччина, Італія, Японія;
• на сході — Радянський Союз.
Українські землі напередодні Другої світової війни були роз’єднаними і перебували під владою чотирьох держав:
• СРСР (Українська PCP);
• Польщі ( Галичина, Підляшшя, Волинь);
• Чехословаччини (Закарпаття);
• Румунії (Північна Буковина, Хотинський, Ізмаїльський, Акерманський повіти Бессарабії).
Фашистська Німеччина прагнула перерозподілу Європи на свою користь. Гітлер вміло використовував для цього «українську карту»: як для завоювання на свій бік союзників у Центральній Європі, так і для створення стратегічного плацдарму для нападу на СРСР.
Після Мюнхенського пакту (30 вересня 1938 р.) і розчленування Чехословаччини об’єктом дипломатичних інтриг стало Закарпаття, якому спочатку було надано автономію, потім проголошено незалежність Карпатської України, яку за згодою Німеччини окупувала Угорщина.
У березні — червні 1939 р. велись англо-франко-радянські переговори про укладення військово-політичного союзу проти агресора, які закінчилися безрезультатно. Утім кожна зі сторін діяла у власних інтересах, водночас таємно вела переговори з Гітлером. Кожен мав власну мету, а тому переговори затягувалися.
1. Велика Британія і Франція намагалися не допустити зближення Німеччини й СРСР.
2. Радянський Союз використовував переговори для тиску на Німеччину під час підготовки політичного й економічного договору.
3. СРСР насторожували договори Великої Британії (від 30 вересня 1938р.) і Франції (від 6 грудня 1938 р.) з Німеччиною.
21 серпня 1939 р. радянська сторона запропонувала перенести переговори на пізніше, а сама вже вела переговори з Німеччиною.
У серпні 1939 р. всі західноукраїнські землі опинилися в епіцентрі європейської політики, насамперед зовнішньої політики СРСР та Німеччини, наслідком якої став німецько-радянський договір про ненапад, а також таємний протокол про розподіл Європи.
Висновки
1. Відповідальність за зрив англо-франко-радянських переговорів 1939 р. несли всі сторони.
2. Ці тристоронні переговори дали можливість і велику перспективу Й. Сталіну розпочати переговори з Німеччиною.
3. Напередодні Другої світової війни всі західноукраїнські землі опинилися в епіцентрі європейської політики, насамперед зовнішньої політики СРСР і Німеччини.
Д/З: опрац. поданий матеріал, перегл. відео та презент.
ГРОМАДЯНСЬКА ОСВІТА
ТЕМА: ІНТЕГРАЦІЯ ТА ГЛОБАЛІЗАЦІЯ
Д/З: опрац. пар.1, перегл. відео та презент.
07.05
ГРОМАДЯНСЬКА ОСВІТА
ТЕМА: ЛОБІЮВАННЯ ІНТЕРЕСІВ ТА КОРУПЦІЯ
Д/З: опрац. пар.7, перегл. відео та презент.
ВСЕСВІТНЯ ІСТОРІЯ
https://tsn.ua/video/video-novini/istoriya-ukrayini-pochatok-drugoyi-svitovoyi-viyni-5-tizhden-vt.htm
Дру́га світова́ війна́ — глобальний збройний конфлікт, що тривав від 1 вересня 1939 до 2 вересня 1945 року. У війні взяло участь понад 60 країн, зокрема всі великі держави, які утворили два протилежні військові табори: блок країн Осі та антигітлерівську коаліцію («союзники»). Безпосередню участь у бойових діях брали понад 100 мільйонів осіб. Супротивні держави кинули всі економічні, промислові та наукові можливості на потреби фронту, стираючи різницю між цивільними та військовими ресурсами. Загальні людські втрати оцінюються від 50 до 80 мільйонів осіб, більшість із яких були мешканцями Радянського Союзу та Китаю. Друга світова війна відзначилася численними масовими вбивствами і злочинами проти людяності, насамперед Голокостом, стратегічними килимовими бомбардуваннями та єдиним в історії військовим застосуванням ядерної зброї.
Д/З: опрац.відповідн. пар., перегл. відео та презент.
ІСТОРІЯ УКРАЇНИ
УРОК УЗАГАЛЬНЕННЯ
Д/З: виконати тести за посиланням: https://naurok.com.ua/test/start/140220 і відправити на мою електронну пошту
30.04
ІСТОРІЯ УКРАЇНИ
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ. УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ В МІЖВОЄННИЙ ПЕРІОД
Повсякденне життя населення в УСРР/УРСР та в українських регіонах у складі Польщі, Чехословаччини, Румунії в міжвоєнний період: спільне та відмінне (порівняння).Третя спроба утвердити незалежність України в XX ст. (есе)
Д/З: звіт чекаю на моїй електронній пошті
ГРОМАДЯНСЬКА ОСВІТА
ТЕМА: РИНОК ПРАЦІ
https://vseosvita.ua/library/prezentacia-na-temu-rinok-praci-145222.html
Д/З: пар.6, перегл. презентації, скласти резюме: https://www.youtube.com/watch?v=wGjB4_-aSYE
ТЕМА: ПАКТ "МОЛОТОВА - РІББЕНТРОПА"
Угода про ненапад між Німеччиною та Радянським Союзом, або Пакт Молотова — Ріббентропа (нім. Deutsch-sowjetischer Nichtangriffspakt; рос. Договор о ненападении между Германией и Советским Союзом[2]) — розрахована на 10 років міждержавна угода, датована 23 серпня 1939 року[3], підписана у Москві міністром закордонних справ Німеччини Йоахімом фон Ріббентропом та Головою Ради народних комісарів, народним комісаром закордонних справ СРСР В'ячеславом Молотовим у присутності члена Політбюро ЦК ВКП(б), секретаря ЦК ВКП(б), члена Виконавчого комітету Комінтерну Йосипа Сталіна та посла Німеччини Вернера фон дер Шуленбурга.
Угода спиралась на Берлінську угоду 1926 року, а з нею, і на Рапалльську угоду 1922 року.
Пакт гарантував нейтралітет Радянського Союзу в конфлікті Третього Рейху з Польщею та країнами Заходу, та надавав можливість захоплення колишніх територій Російської імперії, а також територій, що ніколи їй не належали.
Підписання угоди 23 серпня 1939 року було важливим тактичним епізодом, що розкривав стратегічні наміри сторін — керівництва Третього Рейху та Радянського Союзу. Таємним додатковим протоколом визначались сфери взаємних інтересів обох держав у Східній Європі та поділ Польщі між ними при очікуваному в ті дні нападі Німеччини на Польщу[4].
Договір, разом з іншими радянсько-німецькими угодами, втратив силу 22 червня 1941 року після нападу Німеччини на Радянський Союз[5]. 1989 року З'їзд народних депутатів СРСР засудив додатковий секретний протокол договору, й визнав його нечинним від моменту підписання [6].
Д/З: опрац.відповід. пар., перегл. відео та презент.
24.04
ГРОМАДЯНСЬКА ОСВІТА
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ. "МІСЦЕВИЙ БЮДЖЕТ: ОСНОВНІ СТАТТІ ДОХОДІВ ТА ВИДАТКІВ"
1.Переглянути відео-уроки:
https://www.youtube.com/watch?v=BG4YOBRe-iM
3.Порівняти з бюджетом міст України (одним на вибір) у вигляді таблиці .
Звіт чекаю на моїй електронній пошті
ІСТОРІЯ УКРАЇНИ
ТЕМА: КУЛЬТУРА НА ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЛЯХ
Непростими, але по-своєму яскравими були шляхи розвитку української культури у міжвоєнний час за межами УРСР. З 1919 по 1939 рр. Західна Україна була окупована Польщею. Північна Буковина перебувала під владою Румунії, а Закарпаття опинилося у складі ново- утвореної Чехословаччини. У ставленні до місцевого населення проводилась фактично колоніальна політика. Польська, румунська, чеська адміністрації розглядали українські землі як сировинний придаток та джерело дешевої робочої сили. По хижацькому експлуатувались природні багатства краю.
Західноукраїнське населення було позбавлене державної підтримки у розвитку освіти, науки, мистецтва. Урядові кола Польщі навіть назву Західної України замінили на “Східну Малопольщу.” Вони висунули теорію, згідно з якою нібито в “Східній Малопольщі” нема українців, а є окремі етнографічні групи населення: лемки, бойки, русини, гуцули та ін., яких потрібно прилучити до польської культури, або попросту полонізувати. Запроваджувались дискримінаційні заходи в галузі освіти і культури, закривались українські школи, культурні заклади, припинялися україномовні видання, переслідували українську літературу та мову. Під гаслом чистки суспільства від так званого “гайдамацького елементу” розпочалося масове звільнення українських робітників, зміщення з різних посад української інтелігенції.
Освіта
Внаслідок масової полонізації шкіл на Західній Україні в 1939 р. залишилось лише 139 шкіл з українською мовою навчання. Польська мова стала офіційною урядовою мовою на окупованих землях в усіх установах та навчальних закладах.
31 липня 1924 р. польський уряд прийняв ганебний “кресовий” шкільний закон . Згідно з цим законом вживання української мови в школах практично заборонялося. Дітей українців у полонізованих школах шляхом морального, а то й фізичного тиску змушували називати себе поляками, що живуть на польській землі.
В 1921 р. представники демократичної громадськості створили у Львові таємний Український університет і Вищу технічну школу. Ректором університету був літературознавець і поет В. Щурат . Після державного перевороту в 1926 р. у Польщі ці заклади були розігнані, а їх майно конфісковано.
Преса
Важливу роль у культурному житті відігравала преса. Літературним центром національного табору був “Вісник” Дмитра Донцова, до нього примикав уніатський часопис “Дзвони”. Лівий табір репрезентували журнали “Нова куль- тура” (1923–1924 рр.) “Культура”(1924–1934 рр.), газети “Світло” та інші. Продовжувалося українське книговидання.
Українські землі на заході у міжвоєнний період підпали під важкий політичний та економічний прес. Політична конфронтація досягла високого напруження. Культура, розвиваючись властивими їй шляхами, також става- ла зброєю боротьби галичан за національне самоутвердження.
Мистецтво
На Заході України в 20–30-х рр. були сконцентровані значні мистецькі сили. У Львові працювали художники Петро Холодний, Микола Бутович, Павло Ковтун та ін. У Львові існували власні українські мистецькі об’єднання: Гур- ток діячів українського мистецтва (ГДУМ), Союз українських митців (СУМ), Асоціація незалежних українських митців (АНУМ). Працювали у Львові й визначні музиканти, композитори – Станіслав Людкевич, Василь Барвінський; розвивалася театральна справа. Досягнення західноукраїнського мистецтва 20–30- х рр. закладали грунт для тієї важли- вої ролі, яку йому судилося відіграти в західноукраїнському культурному житті наступних десятиріч.
Але мріям мешканців Західної України про соціальне і національне визволення, сподіванням на духовне відрод- ження та справжню українізацію всіх ланок суспільного життя не судилося здійснитися у “вікопомному вересні” 1939 року. Об’єднання західноукраїнських земель у складі СРСР, де українізація як соціально-культурний процес була вже придушена, не сприяло розвиткові справді вільної самобутньої культури.
Українська політична еміграція.
Поразка в боротьбі за державну незалежність України спричинила другу хвилю української еміграції, яка мала переважно політичний характер. У цей час почали емігрувати діячі часів УЦР, гетьманату П. Скоропадського, Директорії УНР, ЗУНР тощо. Значна частина українських політичних емігрантів осіла в Польщі, Чехословаччині, Австрії, Італії, Німеччині, Франції та США, Канаді.
Формування центрів еміграції відбувалося в декілька етапів. На початку 1920-х рр. більшість української політичної еміграції перебувала на території Польщі та Румунії.
Спочатку лідери еміграції сподівалися за рахунок зовнішньої підтримки відновити українську державність, намагалися зберегти організовані загони інтернованих частин українських армій. Проте після поразки Другого зимового походу ці надії виявилися марними. Країни Заходу не бажали здійснювати нової інтервенції проти радянських республік. Поступово всі збройні формування й державні органи, що опинилися в еміграції, були розпущені або ледь жевріли. Чимало зусиль для розпаду української еміграції доклали дипломатія та розвідувальні органи СРСР. Їм вдалося усунути з прикордонних держав значні сили української політичної еміграції, внести розкол серед провідних діячів, домогтися репатріації на територію УСРР значної частини бійців Армії УНР, діячів українського руху в Галичині. У 1926 р. у Парижі було вбито С. Петлюру.
У 1930-ті рр. у середовищі політичної еміграції відбувалися значні зміни. Голодомор в УСРР та політичні репресії остаточно розвіяли радянофільські настрої. Керівну роль у середовищі еміграції взяли на себе сили, які сповідували жорсткі антикомуністичні націоналістичні погляди. Найбільшу активність у цьому напрямку проявляла ОУН, прагнучи очолити український національний рух. Частина лідерів української еміграції стала вбачати в Німеччині ту силу, на яку можна спертися в боротьбі за відновлення української державності.
Зрештою на кінець 1930-х рр. сформувалися три основні групи української еміграції, які мали різні політичні орієнтири: 1) це організації, які гуртувалися навколо ідеї відновлення УНР. Вони орієнтувалися на підтримку Франції, Англії, Польщі та США і сповідували демократичні цінності. Проте їхній вплив на еміграцію в 1930-ті рр. був доволі обмежений; 2) це прихильники П. Скоропадського, які мали деякі зв’язки у вищих ешелонах влади Німеччини. Однак їхній вплив на еміграцію був незначним, хоча вони й намагалися створити мережі своїх організацій в українській діаспорі США та Канади; 3) це мережа організацій, які перебували під впливом ОУН. Саме вони в той час мали найбільшу підтримку.
Висновки. Національна українська культура на західноукраїнських землях у міжвоєнний період розвивалась як відповідно до загальноєвропейських мистецьких тенденцій, так і в напрямку протистояння асиміляційним процесам, які проводили уряди Польщі та Румунії.
• Незважаючи на несприятливі обставини, українська культура активно розвивалася: працювали та відкривалися школи з українською мовою викладання, громадські та просвітні організації, науково-освітні заклади, мистецькі товариства, музеї, театри, видавали україномовну пресу, книги тощо. Сформувалася нова плеяда українських діячів культури.
• Поразка в боротьбі за державність спричинила другу хвилю української еміграції, яка мала переважно політичний характер. Саме українська політична еміграція 1920—1930-х рр. об’єднала покоління борців за незалежність України в 1917—1921 і 1940—1950-х рр.
Д/З: опрацювати поданий матеріал, перегл. відео і презентацію, скласти короткий конспект
23.04
ГРОМАДЯНСЬКА ОСВІТА
ТЕМА: ПІДПРИЄМНИЦТВО
Підприємництво — це вільна, ініціативна діяльність людей у різних сферах виробництва, що здійснюється на власний страх і ризик з метою одержання прибутку. Підприємництво є необхідною визначальною рисою ринку, його обов'язковим атрибутом. Якщо нема підприємців, то нема й ринку, і навпаки.
У науковий обіг поняття "підприємець" увів англійський економіст Р. Кантільйон на початку XVIII ст. До підприємців він зараховував людей з нефіксованими доходами — ремісників, селян, тобто тих, хто вів економічну діяльність в умовах нестабільності та непередбаченості цін. Головною рисою підприємця він уважав готовність до ризику. Прагнення підприємця отримати високий прибуток спонукає Його творчо застосовувати свої здібності, йти на ризик, сумлінно працювати. Він прагне проявити себе як особистість, реалізувати свої ідеї, зробити їх надбанням суспільства. Усе це робить підприємницьку діяльність локомотивом економічного, соціального і культурного розвитку людського суспільства.
Д/З: пар.5., перегл. відео та презентації
ВСЕСВІТНЯ ІСТОРІЯ
ТЕМА: НАЗРІВАННЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ
1933 - 1939 рр. - період назрівання Другої світової війни. Країни, не задоволені результатами Першої світової війни - Німеччина, Італія, Японія, СРСР, починають боротьбу за перерозподіл світу. Посилюється державне втручання в економіку - у скандинавських країнах, США, Англії, Канаді проведено ліберальні реформи в інтересах найширших верств населення, а в Німеччині, Італії, СРСР посилення державного регулювання призвело до остаточного утвердження тоталітарних диктатур, за яких держава стала контролювати всі сторони життя країни. Встановлено диктатури в Іспанії і Румунії. З метою захисту від фашизму утворено Народні фронти - у Франції, Іспанії, Чилі. Вирішити мирним шляхом суперечки, що назріли, не вдалося, і світ було втягнуто у Другу світову війну 1939 - 1945 рр.
https://vseosvita.ua/library/nazrivanna-drugoi-svitovoi-vijni-18597.html
Д\З: опрац.відповід. пар., перегл. відео та презент.
ІСТОРІЯ УКРАЇНИ
ТЕМА: УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ У СКЛАДІ ЧЕХОСЛОВАЧЧИНИ
Українські землі у складі Чехословаччини
Після розпаду Австро-Угорської імперії закарпатські українці, значною мірою під впливом політичних подій у Галичині, стали на шлях політичного самовизначення. За приєднання до України висловилися народні з'їзди в Любовні (8 листопада 1918 року), у Сваляві (8 грудня 1918 року), у Сиготі (18 грудня 1918 року) і в Хусті, де 21 січня 1919 року зібралося 400 делегатів від майже півмільйонного українського населення краю. Під керівництвом братів Юлія та Михайла Бращайків з'їзд виявив волю мешканців Закарпаття приєднатися до УНР. Ужгородська народна рада висловила лояльність до Угорщини, а Пряшівська (вже в окупованому чеськими військами місті) висловилася за приєднання до Чехословаччини. У 1919 році територія Закарпаття перебувала під різними владами: східну частину краю окупували румуни (за винятком Ясіня з кількома гуцульськими селами, де існувала так звана Гуцульська республіка), західну — чехи, а Березький комітат залишився за угорцями. 8 травня 1919року представники Ужгородської, Хустської та Пряшівської рад, утворивши Центральну народну руську раду, проголосили приєднання Закарпаття до Чехословаччини. На це рішення великою мірою вплинула діяльність закарпатської еміграції у США, речники якої вели переговори з Прагою, переважно з президентом Т. Масариком, для включення Закарпатської України до майбутньої республіки чехів і словаків на федеративних засадах. Серед закарпатських громад США був проведений плебісцит, на якому 2/3 голосів здобула ідея приєднання Закарпаття до Чехословаччини.
У складі Чехословаччини Закарпаття було окремим адміністративним краєм і спочатку називалося Підкарпатською Руссю, а згодом було перейменоване на Підкарпатський край.
Уряд Чехословаччини обіцяв українцям широкі автономні права, щоправда, ці обіцянки здебільшого так і залишилися на папері.
Чехословаччина була однією з небагатьох демократичних держав Європи, тому чеська влада ставилася до українців ліпше, ніж окупанти на інших землях. На Закарпатті ширилася українська освіта й культура, у школах дозволялося вибирати мову навчання, активно діяли такі українські організації, як «Просвіта» й «Пласт». Політика уряду не забороняла діяльності політичних партій та рухів, яких тут налічувалося понад ЗО. Основними політичними течіями на Закарпатті стали: мадярофіли — прибічники ідеї повернення Закарпаття до Угорщини;
• русофіли — українці (або русини, як вони себе називали), що вважали себе частиною єдиного руського народу;
• комуністи Закарпаття, які були складовою частиною комуністичного руху в Чехословаччині й виступали за приєднання Закарпаття до Радянської України;
• український народовецький (українофільський) табір, що розглядав населення Закарпаття як частину єдиного українського народу й боровся за автономію краю, а в перспективі — за возз'єднання із самостійною незалежною Українською державою.
Чеський уряд убачав у Закарпатті тільки аграрно-сировинну базу своєї держави. Вага промисловості в економіці краю не перевищувала 2%. Чеська влада намагалася підтримати аграрний сектор Закарпаття, передаючи селянам окремі землі угорських поміщиків. Та сільському господарству катастрофічно бракувало капіталовкладень.
За підрахунками українського історика О. Бойка, 90% селянських господарств потрапили в кабалу до банків і лихварів, а різноманітні штрафи та податки протягом 1919-1929 pp. зросли в 13 разів. Це викликало протест місцевих українців.
За час перебування Закарпаття у складі Чехословаччини влада понад 90 разів віддавала команду військам і поліції відкривати вогонь по українцях.
Проголошення Карпатської України
Після Мюнхенської угоди, підписаної 29-30 вересня 1938 року між прем'єр-міністром Великобританії Чемберленом, прем'єр-міністром Франції Делад'є та фашистськими диктаторами Гітлером і Муссоліні, від Чехословаччини відірвано Судетську область і передано Німеччині. Почалася криза чеської державності. У жовтні 1938року Прага погодилася надати автономію Закарпаттю. Уряд краю спочатку очолив угрофіл А. Бродій, а через кілька днів А Волошин, який виступав за будування автономної Карпатської України у федеративному зв'язку з чехами й словаками. Однак міжнародні події перешкодили нормальному розвиткові автономії.
Щоб заручитися підтримкою Угорщини в майбутній війні, 2 листопада 1938 року Німеччина та Італія провели у Відні арбітраж, який розділив Закарпаття. Гітлерівська дипломатія передала Будапештові значну кількість українських земель зі 180-тисячним населенням і найбільшими містами: Ужгородом, Береговим, Мукачевим.
Уряд А. Волошина переїхав до Хуста. Йому вдалося провести кілька реформ, серед яких українізацію адміністративної влади та освіти. Був створений зародок збройних сил — «Карпатська Січ», до складу якої увійшли 5 тис. осіб.
Виникнення Карпатської України викликало неабияке піднесення на інших українських землях. Багато молодих українців, особливо з Галичини, переходили кордон і вливалися до лав «Карпатської Січі».
«Карпатська проблема» викликала новий розкол в ОУН. Галицький провід був готовий усебічно підтримати карпатоукраїнців, а оточення А. Мельника, знаючи реальні плани Гітлера, закликало до стриманих дій.
У ніч з 14 на 15 березня 1939 року німецька армія вступила на терени Чехословаччини. За угодою з Гітлером Угорщина почала окупацію всього Закарпаття. 15 березня 1939року Сойм Карпатської України проголосив незалежність країни й ухвалив Основний закон, який містив такі положення:
• «Карпатська Україна є незалежна Держава;
• Назва Держави є: КАРПАТСЬКА УКРАЇНА;
• Карпатська Україна є республіка на чолі з президентом, вибраним Соймом Карпатської України;
• Державною мовою Карпатської України є українська мова;
• Барва державного прапора Карпатської України є синя і жовта...». Президентом Карпатської України став обраний під гуркіт гармат Августин Волошин. 14 березня угорські війська вдерлися на Закарпаття.
Воєнізована організація, створена для охорони краю, — «Карпатська Січ», — незважаючи на героїчний опір, не змогла зупинити вторгнення 40-тисячної угорської армії.
Закарпатська Україна була окупована Угорщиною, яку підтримувала фашистська Німеччина. А. Волошин разом з урядом змушений був емігрувати.
Попри морок окупації, який знову охопив Закарпаття, проголошення незалежної держави мало велике історичне значення, бо продемонструвало непоборне прагнення населення краю до возз'єднання в єдиній Українській державі.
Персоналії
Видатний український педагог, науковець, релігійний і громадський діяч, президент Карпатської України. Народився в с. Келеничі (тепер Міжгірського району Закарпатської обл.) Здобув теологічну освіту в Ужгородському університеті, закінчив Вищу педагогічну школу в Будапешті й одержав диплом викладача математики й фізики. Разом з однодумцями розгорнув велику культурницьку діяльність на Закарпатті: видавав газети, популярну серію дешевих книжок щодо створення кооперативів, читалень, підручники, посібники тощо. У травні 1920 року під безпосереднім впливом А. Волошина постає товариство «Просвіта», яке відіграло велику роль у формуванні національної свідомості мешканців Закарпаття. У 1938 році очолив уряд Підкарпатської Русі. Під час приєднання Чехії до гітлерівської Німеччини й проголошення незалежності Словаччини проголосив 14 березня 1939 року незалежність Карпатської України. Після угорської окупації Закарпаття змушений був емігрувати. Упродовж 1939—1945 pp. живу Празі, був ректором Українського вільного університету. У травні 1945 року радянські спецслужби заарештували А. Волошина й перевезли до Москви, де він і помер у тюрмі.
Д/З: опрацювати поданий матеріал, перегл. відео і презентацію, скласти короткий конспект
17.04
ІСТОРІЯ УКРАЇНИ
ГРОМАДЯНСЬКА ОСВІТА
Д/З: повторити попередні теми
16.04
ІСТОРІЯ УКРАЇНИ
ТЕМА: УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ У СКАДІ РУМУНІЇ
Статус українських земель у складі Румунії:
- У 1918 р. Румунія окупувала Бессарабію та Північну Буковину.
- 11 вересня 1919 р. Антанта підписала з Австрією Сен-Жерменський договір: Буковину офіційно передано Румунії.
- 1920 р. - Бессарабський протокол у Парижі (Англія, Франція, Італія, Японія): затвердження захоплення Румунією Бессарабії.
Національне гноблення:
- Проведення колоніальної політики - румунізації (зміцнення контролю над українськими територіями).
- Закон про адміністративну уніфікацію (законодавство старого королівства поширювалося на приєднані землі).
- Ліквідовано самоврядування громад.
- Оголошення румунської мови державною.
- 1919 р. - закон про прийняття на роботу в державних установах тільки тих, хто знає румунську мову.
- Заборона української мови в державних і муніципальних органах.
- Змінення українських назв міст і сіл на румунські.
- Закриття українських шкіл.
- Заборона ввезення українських книжок і музичних товарів.
- Закриття української кафедри у Чернівецькому університеті.
- Підпорядкування української православної церкви Румунському патріархату.
Економічне життя:
- Кустарне виробництво з ручною і напівручною працею;
- Найбільш розвинена харчова промисловість;
- Масове безробіття;
- 1919 р. - аграрна реформа (не бралися до уваги інтереси українського селянства).
- Скорочення посівних площ, зменшення поголів'я робочої і продуктивної худоби.
Опір населення румунській політиці: 1924 р - Татарбунарське повстання (придушення, "процес 500")
Культурне життя
Проводилася політика румунізації українського населення:
- румунську мову оголошено державною;
- закривались українські школи і культурно — освітні установи;
- людей переслідували за вживання української мови;
- накладено заборону на ввезення українських книжок і музичних творів;
- у Чернівецькому університеті ліквідовано українські кафедри;
- румунізувалися навіть прізвища та церковна служба.
Політичне життя
Водночас тяжке економічне становище більшості населення і асиміляторську політику румунської адміністрації використовувало керівництво радянської Росії для розпалювання напруженості в Буковині і, особливо, в Бессарабії. Радянська Росія прагнула розгорнути через місцеві комуністичні осередки в Бессарабії широкий партизанський рух, який мав бути додатковим засобом дипломатичного тиску на Румунію, щоб та відмовилася від анексованих територій. Збройні загони повстанців діяли на всій території Бессарабії. Вони нападали на поміщицькі маєтки, приміщення сигуранци (таємної поліції) і жандармські пости, знищували засоби зв'язку. Протягом 1918–1924 pp. відбулося понад 150 збройних виступів. Апогеєм цієї боротьби стало Татарбунарське повстання у вересні 1924 р., в якому взяло участь близько 6 тис. осіб. Повсталі селяни півдня Бессарабії проголосили в деяких селах Акерманського, Ізмаїльського, Бендерського та Кагульського повітів радянську владу. Проте слабоозброєні повстанці не змогли протистояти румунській регулярній армії. Під час боїв з румунськими каральними підрозділами велика кількість повстанців загинула, частина потрапила у полон і без суду та слідства була розстріляна. Після придушення повстання близько 500 селян заарештували, а судові переслідування тривали до 1929 р.
Натомість на Буковині політична активність українців відобразилась у діяльності трьох основних політичних сил, таких як:
1. Комуністична партія Буковини, очолювана С. Канюком, В. Гаврилюком, Ф. Стасюком та ін. Ця партія тривалий час входила безпосередньо в КП(б)У на правах автономної крайової організації, боролася за возз’єднання з Радянською Україною.
2. Українська національна партія на чолі з В. Залозецьким, утворена 1927 р. Партія виступала за "органічну" роботу і компроміс з існуючим режимом. Протягом свого існування (1927–1938 рр.) здобула декілька місць у румунському парламенті.
3. Націоналістичний рух, що сформувався на Буковині в середині 1930-х років.
Будителем національної свідомості в цей час став журнал "Самостійна думка", який редагував С. Никорович (водночас обіймав посаду зв'язкового ОУН від Буковини). Незабаром тут було утворено ОУН південно-західних українських земель. Крайовим провідником на Буковині, у Бессарабії та на Мармарощині став Орест Зибачинський. ОУН заснувала студентську організацію "Залізняк" та спортивне товариство "Мазепа". ОУН чинила активний опір окупаційній владі. її активісти поширювали серед населення листівки із закликами боротися за визволення Буковини з-під румунського гніту, вивішували в людних місцях синьо-жовті прапори тощо. У 1938 p. після встановлення в Румунії військової диктатури лише націоналісти завдяки конспірації зберегли свою організаційну структуру і не зникли з політичної сцени.
Д/З: перегл. відео урок, лекцію, презентації та скласти корот. конспект
16.04
ГРОМАДЯНСЬКА ОСВІТА
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ "РОДИННИЙ БЮДЖЕТ"
Д/З: пар.4 розд.6, перегл. відео та на основі зразка скласти умовний бюджет сім'ї (відправити на мою ел. пошту: gorbachik1972@gmail.com)
16.04
ВСЕСВІТНЯ ІСТОРІЯ
Д/з:повт. розділ 3" ПРОВІДНІ ДЕРЖАВИ СВІТУ У МІЖВОЄННИЙ ПЕРІОД"
10.04
ГРОМАДЯНСЬКА ОСВІТА
ТЕМА: ЕКОНОМІКА ДОМОГОСПОДАРСТВА
Дома́шнє господа́рство або ха́тнє господа́рство, домогоспода́рство (англ. Household) — суб'єкт економічної діяльності, пов'язаний з веденням домашнього господарства, тобто переважно зі споживанням. Поняття домогосподарства охоплює економічні об'єкти і процеси, які відбуваються там, де постійно проживає людина, сім'я.
Згідно з визначенням К. Р. Макконнелла і С. Л. Брю, домогосподарство — економічна одиниця, яка складається з однієї або більшої кількості осіб, вона постачає ресурси для економіки і використовує отримані за них гроші на придбання товарів і послуг, які задовольняють матеріальні потреби.
Головними рисами домашнього господарства є:
- приватна власність на економічні ресурси (земельні, капітальні, трудові, підприємництво);
- здатність самостійно приймати власні рішення (суверенітет споживача);
- прагнення до максимального задоволення своїх потреб.
Домашні господарства використовують доходи, отримані від продажу своїх ресурсів, для придбання товарів і послуг фірм.
У мікроекономічному аналізі домогосподарство виступає в якості споживача економічних благ (товарів і послуг). Цей суб'єкт (дійова особа, актор) має у власності економічні ресурси (землю, капітал, працю, підприємництво), які пропонує фірмі на відповідних ресурсних ринках. При продажу ресурсів фірмі домогосподарство отримує доходи на ресурси (факторні доходи): ренту, оренду (на землю), процент (на капітал), заробітну плату (на робочу силу), прибуток (на підприємництво).
У мікроекономічному аналізі домогосподарство виступає в якості споживача економічних благ (товарів і послуг). Цей суб'єкт (дійова особа, актор) має у власності економічні ресурси (землю, капітал, працю, підприємництво), які пропонує фірмі на відповідних ресурсних ринках. При продажу ресурсів фірмі домогосподарство отримує доходи на ресурси (факторні доходи): ренту, оренду (на землю), процент (на капітал), заробітну плату (на робочу силу), прибуток (на підприємництво).
Бюджет сім'ї — формування доходів членів сім'ї та їх використання.
Доходи сім'ї (family income) — це грошові засоби, які отримані членами сім'ї від третіх осіб або організацій і можуть бути використані для оплати витрат.
Сім’ї отримують дохід, якщо вони володіють тим, що корисно для інших
.
Витрати домогосподарств – це сукупність платежів, які здійснються домогосподарством з метою забезпечення його життєдіяльності, що включають витрати на придбання продовольчих і непродовольчих товарів та оплату послуг, інвестиційні витрати, податки на доходи, майно та інші сплачені поточні трансферти. Сукупні витрати включають фактично сплачені грошові витрати домогосподарства,
ГРОШОВІ ДОХОДИ ДОМОГОСПОДАРСТВ ФОРМУЮТЬСЯ ІЗ ТРЬОХ ОСНОВНИХ ДЖЕРЕЛ (ЗАРОБІТНА ПЛАТА; ДОХОДИ ВІД ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ І ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ ОПЕРАЦІЙ; СОЦІАЛЬНІ ТРАНСФЕРТИ), А ВИТРАТИ ДОМОГОСПОДАРСТВ ЗАГАЛОМ ПОДІЛЯЮТЬ НА СПОЖИВЧІ, ПОДАТКИ І ДОБРОВІЛЬНІ ПЛАТЕЖІ ТА ЗАОЩАДЖЕННЯ
Заоща́дження — грошові вклади фізичних осіб, населення в ощадні банки з метою отримання процентів.
Заощадження населення — сума грошового доходу, яка не використовується на поточне споживання і призначається для задоволення потреб у майбутньому.
Д/З: пар.4 розд.6, перегл. відео та на основі зразка скласти умовний бюджет сім'ї (відправити на мою ел. пошту: gorbachik1972@gmail.com)
10.04
ІСТОРІЯ УКРАЇНИ
ТЕМА: УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ У СКЛАДІ ПОЛЬЩІ
Дати:
1925 р. – утворення Українського національно-демократичного об'єднання (УНДО);
1929 р. – утворення Організації українських націоналістів (ОУН);
1930 р. – проведення польською владою політики «пацифікації».
Статус українських земель у складі Польщі.
Західною Україною прийнято називати землі з переважно українським населенням, які в 20-30-х роках увійшли до складу Польщі, Румунії і Чехо-Словаччини. Українці, не змігши у ході визвольної боротьби 1917-1920 рр. відстояти державну незалежність, були приречені відігравати другорядну роль у політиці цих держав.
Найбільше українців опинилося у складі Польщі. Це передовсім жителі Східної Галичини, яка до 1918 р. була частиною Австро-Угорської імперії. Польські власті поділили її на три воєводства: Львівське, Тернопільське і Станіславське. Крім Східної Галичини, до Польщі відійшли Західна Волинь і Західне Полісся. До революції ці землі були частиною Російської імперії, а після радянсько-польської війни перейшли до Польщі, яка утворила тут Волинське і Поліське воєводства. Інші історичні українські землі - Холмщина і Підляшшя — були включені до складу Люблінського воєводства.
Кількість українців у Польщі на початок 30-х років становила близько 6 млн чол, а заселяли вони майже третину тодішньої Польщі. Протягом певного часу міжнародно-правовий статус українських земель у складі Польщі не був визначений. Паризька мирна конференція 1919 р. дала дозвіл на тимчасову окупацію Польщею Східної Галичини. Але Польща зробила все, щоб увічнити окупаційний статус західноукраїнських земель. Врешті-решт, незважаючи на протести галицького населення, Рада послів великих держав 14 березня 1923 р. визнала Східну Галичину частиною Польщі. Інші західноукраїнські землі увійшли до складу Польщі згідно з умовами Ризького миру 1921 р
https://uroky.com.ua/pravovyj-status-ukr-zemel-u-skladi-polshhi/
https://znohistory.ed-era.com/m5/l25
https://ppt-online.org/161283
https://naurok.com.ua/prezentaciya-zahidnoukra-nski-zemli-u-20-30-h-rokah-hh-st-92701.htm
https://gdz4you.com/prezentaciyi/istoriya-ukrayiny/zahidnoukrayinski-zemli-1921-1939-22549/
10.04
ІСТОРІЯ УКРАЇНИ
ТЕМА: УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ У СКЛАДІ ПОЛЬЩІ
Дати:
1925 р. – утворення Українського національно-демократичного об'єднання (УНДО);
1929 р. – утворення Організації українських націоналістів (ОУН);
1930 р. – проведення польською владою політики «пацифікації».
Статус українських земель у складі Польщі.
Західною Україною прийнято називати землі з переважно українським населенням, які в 20-30-х роках увійшли до складу Польщі, Румунії і Чехо-Словаччини. Українці, не змігши у ході визвольної боротьби 1917-1920 рр. відстояти державну незалежність, були приречені відігравати другорядну роль у політиці цих держав.
Найбільше українців опинилося у складі Польщі. Це передовсім жителі Східної Галичини, яка до 1918 р. була частиною Австро-Угорської імперії. Польські власті поділили її на три воєводства: Львівське, Тернопільське і Станіславське. Крім Східної Галичини, до Польщі відійшли Західна Волинь і Західне Полісся. До революції ці землі були частиною Російської імперії, а після радянсько-польської війни перейшли до Польщі, яка утворила тут Волинське і Поліське воєводства. Інші історичні українські землі - Холмщина і Підляшшя — були включені до складу Люблінського воєводства.
Кількість українців у Польщі на початок 30-х років становила близько 6 млн чол, а заселяли вони майже третину тодішньої Польщі. Протягом певного часу міжнародно-правовий статус українських земель у складі Польщі не був визначений. Паризька мирна конференція 1919 р. дала дозвіл на тимчасову окупацію Польщею Східної Галичини. Але Польща зробила все, щоб увічнити окупаційний статус західноукраїнських земель. Врешті-решт, незважаючи на протести галицького населення, Рада послів великих держав 14 березня 1923 р. визнала Східну Галичину частиною Польщі. Інші західноукраїнські землі увійшли до складу Польщі згідно з умовами Ризького миру 1921 р
https://uroky.com.ua/pravovyj-status-ukr-zemel-u-skladi-polshhi/
https://znohistory.ed-era.com/m5/l25
https://ppt-online.org/161283
https://naurok.com.ua/prezentaciya-zahidnoukra-nski-zemli-u-20-30-h-rokah-hh-st-92701.htm
https://gdz4you.com/prezentaciyi/istoriya-ukrayiny/zahidnoukrayinski-zemli-1921-1939-22549/
Немає коментарів:
Дописати коментар